SEO’da bahsedenler için rehber
Sitenin arama motorlarındaki konumunu iyileştirebilecek birkaç faktör vardır, son...
Analiz | 7 Nisan 2023, Cuma

SEO’da bahsedenler için rehber

Şu anda Link Building'i görüntülüyorsunuz: nedir ve nasıl çalışır?

Sitenin arama motorlarındaki konumunu iyileştirebilecek birkaç faktör vardır, son yıllarda en etkili olanlardan biri, harici geri bağlantıların alınmasıyla bağlantı kurma gibi sayfa dışı SEO teknikleri ile temsil edilmektedir. Ancak harici bağlantılar almak, sayfa dışı bir SEO stratejisinde geçerli olan tek araç değildir. 

Aslında arama motorları, bir sitenin kalitesini belirlemede markalardan veya web sitelerinden bahsedilmesinin de bir güven faktörü olduğunu düşünür. Web’de daha fazla sayıda alıntı, bir markanın belirli bir konuyla olan ilişkisini pekiştirme eğilimindedir, bu nedenle arama motoru, referans konuyla ilgili tüm sorgularla ilgili olarak bu markayı alakalı olarak değerlendirecektir.

İyi yapılandırılmış bir SEO stratejisinde, dış geri bağlantıların belirli sayıda bahsetme ile dengelenmesi gerekir, böylece doğaldır ve sitenin arama motorunun gözünde sıralamasını iyileştirmek için olumlu etkiler üretir.

Mentions: bunlar nedir?

Bir blog veya yerel veya ulusal bir gazete (her zaman en yetkili olanları hedeflemeye çalışan) gibi bir site, markadan, bir sitenin etki alanından veya e-ticaretten, bir profesyonelin adından, vb… herhangi bir harici bağlantı eklemeden.

SEO açısından bakıldığında, ilk başta harici bir bağlantı olmadan bir alıntının varlığı alakasız görünebilir. Bununla birlikte, gerçekte, birkaç endüstri uzmanı, özellikle referans kitlesiyle ilgili yetkili kaynaklar tarafından sunulduğunda, sözlerin öneminin altını çizmiştir.

Google aslında konumlandırma faktörleri arasında sadece backlinkleri ve bunların kalitesini değil, aynı zamanda bir markanın veya bir kişinin kendi sektöründe sahip olduğu olası sosyal kanıtı da değerlendirmektedir.

Arama motoru, bir kişinin, bir markanın veya bir sitenin sektörde yetkili olup olmadığını anlamak için forumlarda, bloglarda, inceleme sitelerinde, sosyal ağlarda, çevrimiçi dergilerde, büyük gazetelerde vb. bulunan tüm bilgileri toplar.

Bu, mümkün olduğu kadar doğal görünen iyi bir backlink profiliyle dengelenen sözlerin bile sitenin konumunu etkileyebileceği anlamına gelir.

Bahsetmeler SEO için neden önemlidir?

Pagerank göstergeleri, web sitesinin değerini belirlemek için uzun süredir alakalı olmuştur ve bunlar, alınan bağlantıların miktarının yanı sıra kalitesini de her zaman dikkate almıştır.

Zamanla, Bing ve Google gibi arama motorları da bahsetmeleri bir güven sinyali olarak algılamaya başladılar, bu nedenle etkili bir SEO stratejisinin yapısında önemli bir faktörü temsil ediyorlar.

Gary Illiyes, Brighton SEO’da yaptığı bir konuşmada şunları söylediğinde, SEO için bahsetmelerin önemi 2017 gibi erken bir tarihte tartışma konusu olmaya başladı: ” İnternette yüksek oranda alıntılanan yüksek kaliteli içerik yayınlarsanız – ve ben değilim. sadece bağlantılardan bahsetmek, aynı zamanda sosyal ağlarda ve markanızdan bahseden insanlardan bahsetmek, bunun gibi saçmalıklar. O zaman harika gidiyorsun. ” (çeviri: İnternette yüksek oranda alıntı yapılan yüksek kaliteli içerik yayınlıyorsanız – ve ben sadece bağlantılardan bahsetmiyorum, aynı zamanda sosyal ağlarda ve markanız hakkında konuşan insanlardan da bahsediyorum… o zaman harika gidiyorsunuz).

Sadece geri bağlantıların ve dolayısıyla değerli içerikler arasındaki bağlantı yoluyla çeşitli siteler arasında bir ağ oluşturulmasının değil, aynı zamanda içindeki alıntıların da bir sıralama faktörü olduğunu az çok üstü kapalı bir şekilde açıkça ortaya koyan bir konuşma. sosyal ağlardaki, blog makalelerindeki veya çevrimiçi gazetelerdeki tartışmalar, doğru bir konumlandırma stratejisiyle sinerjik olabilir. Yetkili kaynaklardan gelen bu sinyaller, Google tarafından belirli bir markanın takdiri olarak yorumlanabilir (ve hala yorumlanabilir). Pek çok sektör uzmanına göre, bağlantılar kurma kampanyalarına destek olarak geçerlilikleri geniş çapta kanıtlanmış olduğundan, bahsetmeler SEO’da bazen yanlışlıkla hafife alınan bir faktörü temsil ediyor.

Web’de hiç kimse belirli bir marka veya web sitesi hakkında konuşmazsa, geri bağlantılar, çok sayıda ve kaliteli olsa bile, arama motoru tarafından doğal olmayan olarak değerlendirilebilir. Arama motoru, web’de kimsenin bahsetmediği bir siteye veya markaya yönelik çok sayıda geri bağlantının varlığını, konumlandırma açısından bir cezaya neden olacak bir zorlama olarak değerlendirecektir.

Yetkili sitelerdeki basın bültenleri ve röportajların ve makalelerin yayınlanması yoluyla tek başına bahsetmenin, etkili bir SEO stratejisiyle birleştiğinde, sitenin arama motorlarında konumlandırılmasında oldukça etkili olduğu da geniş çapta kanıtlanmıştır.

Bu etkinliğin nedenlerinden biri, Google’ın markanın kullanıcılar için ne kadar alakalı olduğunu, ayrıca çok önemli sitelerden alınan sözlere dayanarak algıladığından, sözlerin hem SEO üzerinde bir etkiye sahip olması hem de onların şirketin ve markanın itibarını olumlu yönde etkileme yeteneği.

Son olarak, SEO uzmanlarının ifadelerine atıfta bulunarak, Neil Patel’in bile nasıl tanımladığının altını çizebiliriz.blogundan makaleBahsedilenlerin veya daha doğrusu “sosyal kanıt” dediği şeyin Google için önemi.

Google, SERP’lerde görünen sitelerin en popüler olmasını istiyor. İşte bu yüzden marka sözlerinin olması gerekiyor. Neil Patel makalesinde şöyle diyor: İnsanlar markanız hakkında konuşursa, Google bu sözleri örtük bağlantılar olarak görecek ve bu, SEO stratejinizi geliştirecektir.

Cialdini’nin öne sürdüğü gibi sosyal kanıt önemlidir, çünkü insanlar genellikle kararlarını çevrelerindeki insanların ne düşündüğüne göre verirler.

Bu da internette oluyor, insanlar güvendikleri, sosyal ağlardaki diğer kullanıcılardan duydukları, sektörel bir gazete veya dergide dürüst bir inceleme okudukları büyük markalardan alışveriş yapmaya daha meyilli.

Bu nedenle, sosyal kanıtın önemli olduğu göz önüne alındığında, ürettiği bu domino etkisi, bazen içerik ve ürünlerin viral olmasına bile yol açarak, Google gibi arama motorlarını, özellikle de takdir yetkili kaynaklardan geliyorsa, önemini düşünmeye teşvik eder.

Yetkili sitelerden ve daha fazlasından nasıl bahsedilir?

Bu nedenle, alıntılar veya alıntılar, SEO faaliyetlerinin performansını ve bağlantı kurma stratejisini geliştirebilir. Ama onları nasıl alabilirim? Alıntılar, sosyal medyadaki yorumlardan, bloglardan, çevrimiçi forumlardaki tartışmalardan vb. gelen tüm sözleri içerir.

Bunlar kesinlikle önemli bir faktördür, ancak gazeteler, etkili endüstri blogları, ünlü insanlardan bahsedenler vb. gibi çok yetkili kaynaklardan gelen sözler kadar etkili değildir .

Yetkili sitelerden ve kaynaklardan söz alabilmek için kesinlikle mükemmel bir dijital iletişim stratejisi , yani Dijital PR oluşturmak gerekir.

Şunların yaratılması: basın bültenleri, gazetelerde yayınlanabilecek röportajlar, aynı zamanda sözlerin edinilmesini de içeren sağlam bir bağlantı kurma stratejisi (bağlantılar olmadan); etkileyici pazarlama, sosyal medyada ve yetkili kaynaklardan alıntıların oluşturulmasına izin verebilecek stratejilerin tümü.

Sonuç olarak, markanın çevrimiçi varlığını artırmak için sosyal kampanyalar; sitenizde başkalarını makaleyi veya makalenin bölümlerini alıntı yaparak paylaşmaya yönlendiren ilginç içeriğin ( vaka çalışmaları veya benzersiz içgörüler ) yayınlanması; gazetelere ve gazetecilere basın bültenleri göndermek için ilginç içerik veya yeni bir şey duyuran içerik; diğer endüstri profesyonelleri ile işbirlikleri.

Bunlar sayesinde siteye olan güven arttırılarak, Google’ın referans sektördeki markayı alakalı olarak değerlendirmesine teşvik edilerek, sayfa dışı SEO çalışmalarının sonuçları ve dolayısıyla sitenin konumlandırılması iyileştirilebilmektedir.

Doğal olarak unutmamak gerekir ki, atıf değeri ne kadar yüksekse markanın hem Google nezdinde hem de hedef kitlesi nezdinde yetkili kabul edilme olasılığı o kadar yüksektir .

Yorumlar

Sohbet odaları