Anasayfa

Sohbet Siteleri

Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (12 Ocak)

Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (12 Ocak)

Bugün gündemde ve sosyal medyada en çok konuşulan konuları sizler için özetledik.

1. İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 8’i çocuk 11 kişi hayatını kaybetti. 8 göçmen ise sahil güvenlik ekiplerince sağ olarak kurtarıldı.

Faciaya ilişkin yürek burkan görüntüler ise gün ağarınca ortaya çıktı. Hayatını kaybeden çocukların ayakkabıları ve kıyafetleri denize açıldıkları koyda kıyıya vurdu.

2. İstanbul Havaalanı’na konulan saati 9 Euro’luk uyku kabinleri sosyal medyada tartışma konusu oldu.

3. Danıştay Antalya’daki Alara Çayı üzerine yapılması planlanan 8 HES projesinden ‘Kamer’ projesinin ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti. Köylüler HES projesine karşı yaklaşık 10 yıldır hukuk mücadelesi veriyordu.

Davayı açan köylülerin avukatı, kararın sadece bu projeyi ilgilendirmediğini, bölgedeki diğer HES projeleri için de bağlayıcı olduğunu söyledi. Avukat, “Bu karardan sonra artık Alara Çayı’nın hiçbir noktasında HES yapılamaz, ÇED süreçleri durdurulmalıdır” dedi.

4. Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularında kabul oranı 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı 2016 yılında yüzde 8,2 iken 2019’da yüzde 47,4’e yükseldi.

Artışta Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki durumla ilgili karamsar tablo çizen bir raporunun etkili olduğu belirtiliyor.

5. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, 2019 yılında 67’si çocuk en az 1736 işçi hayatını kaybetti.

6. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelere yemek ücretlerinin ‘makul düzeyde tutulması’ için telkinde bulunduklarını söyledi.

Üniversitelerdeki yemek ücreti tartışması, İstanbul Üniversitesi’nin indirimli öğünleri üçten bire indirmesi ve kahvaltıyı kaldırmasıyla gündeme gelmişti.

7. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2020 CEV Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri yarı final maçında Polonya’yı 3-2 mağlup ederek finale yükseldi.

8. Libya’nın doğusundaki Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

9. Çorum’da bir camide görev yapan iki din adamı ‘kapı kapatma’ meselesi yüzünden birbirine girdi. İddiaya göre imam kavga sırasında müezzinin kulağını ısırdı.

Tekmeli tokatlı kavgayı cemaat araya girerek sonlandırdı. Aldıkları darp raporlarıyla birbirlerinden şikayetçi olan imam ve müezzin hakkında savcılık soruşturma başlattı. Din adamlarının görev yerleri de değiştirildi.

10. Projeyle ilgili tartışmalar sürerken geçtiğimiz gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde ‘Kanal İstanbul Çalıştayı’ gerçekleştirildi.

Çalıştay’a katılan bilim insanları hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunun bilimsellikten uzak olduğunu vurguladı ve projenin hayata geçirilmesi halinde kentin büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

11. Ülkesindeki yangınlarda 28 insan ve yüz binlerce hayvan can verirken, Hawaii’de tatil yaparak yangınları ciddiye almaz bir görüntü çizen ve bu nedenle tepki toplayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ‘Bazı şeyleri sahada çok daha iyi halledebilirdim’ diyerek pişmanlığını dile getirdi.

Dünün özeti için buraya bakabilirsiniz:

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Sohbet